گروه تواشيح دانشگاهي(شميم وصال) يزد

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ گروه تواشيح دانشگاهي(شميم وصال) يزد خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

به دعوت روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی  از گروه تواشیح دانشجویی (وصال )دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه / این گروه در حضورنماینده ولی فقیه در استان - تعدادی از نمایندگان مردم شهرستانها  در مجلس / همینطور معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی (جناب آقای دکتر مظاهری ) و دبیر محترم منطقه ۴ دانشگاه آزا د اسلامی و روسای واحدهای منطقه ۴ که در مورخ جمعه برابر با چهاردهم ماه مبارک رمضان در سالن اجتماعات ساختمان مهندسی واحد یزد تشکیل گردید در لحظاتی قبل از افطار به اجرای تواشیح پرداختند که در پایان مورد تقدیر مسئولین منطقه و استانی قرارگرفتند .

عکسهایی از این اجراء ...

 http://www.2ql.net/uploads/1253070203.jpg

 http://www.2ql.net/uploads/1253033446.jpg

[ شنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۸ ] [ ۱۳:۳۶ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

به دعوت روابط عمومی استانداری یزد از گروه تواشیح ومدیحه سرایی وصال دانشگاه آزاد اسلامی یزد جهت اجرای برنامه در همایش بزرگداشت هفته زن که در مورخ ۲۷/۳/۸۸ در سالن پاکنژاد استان برگزار گردید به اجرای تواشیح پرداختند که در پایان مورد تقدیر مسئولان استانی قرار گرفتند .

عکس :

http://img98.com/images/e3mbkkvq28nhjsrmfgz.jpg

[ چهارشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۸ ] [ ۱۷:۵ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

به دعوت شبکه سوم  سیمای جمهوری اسلامی ایران  از گروه همخوانی ومدیحه سرایی ممتاز دانشجویی استان دارالعباده یزد جهت اجرای تواشیح با موضوع شهادت حضرت زهرای مرضیه (س) در ویژه برنامه (صبح آمد)  که اینهفته به معرفی استان یزد اختصاص داده شده بود . این گروه با اجرای زنده خود در این برنامه حال وهوای عرفانی به بینندگان این برنامه پرمخاطب بخشیدند ...

عکسی از این برنامه تلویزیونی :

http://www.axnama.com/images/s53hjjvwmfaedmr77k15.jpg

[ جمعه هشتم خرداد ۱۳۸۸ ] [ ۹:۵۷ قبل از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

گروه تواشيح وصال به دعوت امور فرهنگي دانشگاه پيراپزشكي استان در مراسم تقدير از ۱۰۰نخبه دانشجو با حضور مسئولان استاني در مورخ ۳۰/۲/۸۸ حاضر گرديد وبا اجراي مديحه  سرايي در قالب فارسي وعربي در مدح ومنقبت صديقه طاهره(س) به اجراي برنامه پرداخت كه در پايان مورد تقدير قرارگرفتند ...

عكسهايي از اين مراسم :

http://i43.tinypic.com/2h7m442.jpg

http://i42.tinypic.com/2uh7j9w.jpg

توفيق من  الله ...

[ پنجشنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ ۱۴:۳۹ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

 

ضرورت بر حسب نياز بشر توليد مي شود و مراتب ضرورت متفاوت است و قابل درجه بندي است ، همانگونه كه نيازهاي جسمي و فيزيكي از قبيل خوراك و خواب و ... براي ادامه حيات بشر ضروري است ، نيازهائي ديگر نيز وجود دارد كه اهميت آنها نه تنها كمتر از نيازهاي مادي نيست بلكه از آنها بالاتر است ، نيازهايي كه برطرف نمودن آنها در تعالي روح و جلاي دل و شكوفائي استعدادها و تعديل روان مؤثر است .اين نيازها ، نيازهاي روحي و روان بشر است و شك و ترديدي نيست كه يكي از اين نيازها صداهاي موزون و منظم است كه انسان ابتدا بواسطه حس شنوايي خود آنها را دريافت مي كند و در تنظيم و تعديل رفتارش مؤثرند ، در مورد اين اصوات موزون و منظم كه نامهايي چون نغمه ها ، ترنم ها ، موسيقي و... در مجموع هنر به خود گرفته اند ، صحبتهايي از بزرگان و دانشمندان وارد شده است كه ذيلاً اشاره مي شود :

افلاطون : هنر موسيقي از نظر مذهب و نيازمنديهاي كشور لازم است ، موسيقي بايد مانند يك دژ دولتي باشد .

افلاطون : « نغمه و موسيقي ، تأثير فوق العاده اي در روح انسان دارد و اگر درست به كار رود مي تواند زيبائي را در رؤياي روح جايگزين كند .»

واگنر : « آنجا كه سخن باز مي ماند ، موسيقي آغاز مي گردد .»

افلاطون : « موسيقي براي حيات بشر ضروري است ، موسيقي قوه تدقيق ، هوش ، حس ، مشاهده ، استنباط و بالاخره عواطف روحي بشر را مي افزايد ، شما ثقيلترين روح را در اختيار من بگذاريد . من قادرم كه به نيروي موسيقي ثقل و كدورت عارضي را از روان او زدوده ، شخصي هوشمند و سلحشور به شما تحويل دهم .

نيكلاويچ سروف : موسيقي به خودي خود پر دامنه ترين هنرهاي زيبا بوده و همه طبيعت را شامل مي شود و اگر تنها هنرش بناميم از ارزش آن كاسته ايم.

لرد بابرون : در همه چيز موسيقي است براي كسانيكه گوش شنوا دارند .

بتهوون : موسيقي حالت درك و كشفي است كه از هر دانش و فلسفه اي برتر است . كسي كه با اعماق معاني موسيقي راه يابد از بند تمام بدبختي هائي كه مردمان را به دنبال خود مي كشاند ، آزاد خواهد بود . موسيقي كشوري استكه روح در آن حركت مي كند در اينجا هر چيز گلهاي زيبا مي دهد و هيچ علفهاي هرزه اي در آن نمي رويد ، اما كمتر هستند اشخاصي كه بفهمند در هر قطعه از موسيقي چه شوري نهفته است .

افلاطون : هنر موسيقي عبارت است از كوششي براي ايجاد يك عالم ايده آل در برابر عالم واقعي .

با توجه به عبارتها و جملات كوتاه فوق كه توسط فلاسفه و دانشمندان و موسيقيدانان بزرگ عنوان شده است تا اندازه اي مي توان به اهميت موضوع و ضرورت موسيقي و نغمات پي برد . اين تأثير كلي موسيقي و نياز بشر به آن قابل انكار نيست ولي مسائل ديگري وجود دارد كه نبايد آنها را ناديده گرفت و آن اينكه موسيقي به نسبت فرهنگ هر جامعه شكل مي گيرد و به صورت نسبي در نقاط مختلف جهان متفاوت است .

در غرب موسيقي بدون كلام همچون سمفوني هاي بزرگ رايج است و بستر فهم و درك و استنباط در بين مردم فراهم است و به خودي خود هم موسيقي توانايي لازم در حمل پيامهاي مختلف را داراست و هم سطح گيرايي شنوندگان در حدي است كه دريافت لازم را دارا هستند اما در مشرق زمين موسيقي همراه با كلام است و در واقع زاييده شعر است . چرا كه در اشعاروزن موسيقي وجود دارد و كاملاً در هم آميخته شده اند ، وقتي كلمه موسيقي مطرح مي شود ممكن است سطحي نگري شود و بعضي گمان كنند كه منظور سازهاي موسيقي است در صورتيكه منظور از موسيقي و خصوصاً در موضوعي كه حامل غرض اين مقاله است ، صرف نغمات است كه بر كلام تركيب مي شود ما در كشوري زندگي مي كنيم كه به اعتقادات ديني و مذهبي خود شديداً پايبنديم و در ارائه هنرهاي مختلف نيز تعهد خاصي داريم ، موسيقي نيز در ميان ما موسيقي متعهد است و اصل موسيقي هم همين است ، چرا كه موسيقي و نغمات زيبا صدق محض است و اخلاص و پاكي و اگر ابتذالي مشاهده شود ابتذال موسيقي نيست بلكه فسق و فساد در اشخاص است نه در موسيقي .

در اين خصوص «اسكاروايلد» مي گويد : « اگر در موسيقي زشتي يافت شود به جهت وجود افراد فاسد است و اگر سودمندي يافت شود به جهت وجود باسوادان بي مايه است و اگر صرفاً زيبائي باشد بواسطه وجود اشخاص برگزيده است»

موسيقي در متون مذهبي و ديني ما هرچه دقيق تر و زيباتر باشد زيبايي را در آن مضاعف مي كند و گامي خواهد بود به سوي مدرنيزه كردن و گسترده نمودن دامنه انتشار آنها و رساندن به اسماع فراتر از مرزها خواهد بود .

صحبت ما در مورد تواشيح است كه مبتني بر موسيقي و نغمات موزون است و عنصر مهم تشكيل دهنده آن .

ذيلاً به نكاتي چند پيرامون ضرورت تواشيح اشاره مي شود:

همانگونه كه مطرح گرديد نياز به استماع موسيقي و نغمات زيبا براي سلامت و تعديل روان ضروري است و اگر با كلمات مذهبي ومقدس همانگونه كه در تواشيح وجود دارد همراه باشد قطعاً مطلوب تر است .

با توجه به غني بودن تواشيح از حيث نغمات و موسيقي و ريتميك بودن
آن مي تواند جايگزين خيلي از موسيقي هاي مبتذل و حرام باشد و انتشار آن و اهتمام ورزيدن به آن عقلاً و منطقاً بهتر از انتشار و اهتمام به موسيقي پاپ و كنسرتهاي پوچ بوده واين يك نگرش عقلي و منطقي ودر عين حال مذهبي است .

با عنايت به اينكه نوع ملودي هاي مورد استفاده در تواشيح منهاي ريتم شباهت زيادي به نغمات قرآني دارد اذهان عمومي را نسبت به نغمات قرآني آشناتر و آماده تر مي سازد و زمينه اي خواهد بود براي تلذذ در استماع قرائتهاي قاريان معروف .

تواشيح به علت اينكه كار گروهي است و الحان زيبائي دارد و از تلاوت قرآن به مراتب آسانتر است شك و ترديدي در جذب جوانان به سوي آن وجود ندارد و عملاً مشاهده مي شود كه چه حجم وسيعي از جوانان در گوشه و كنار كشور به تشكيل گروه تواشيح مبادرت ورزيدند و مي تواند دافع بسيار قوي باشد براي جذب جوانان به سمت مسجد و نماز و جلسات قرائت قرآن چرا كه تواشيح مولود همين جلسات قرآني است و شكي نيست قدرت جذب تواشيح براي نوجوانان و جوانان از خيلي از عوامل تبليغي از جمله سخنرانيها و ...بيشتر است .

ارتباط تواشيح با قرآن بسيار تنگاتنگ است و عموماً اعضاي يك گروه تواشيح جوانان مذهبي ، مسجدي و اهل جلسات قرآن مي باشند و اين هنر زيبا مي تواند زنگ تفريحي براي جلسات قرآن و محافل مذهبي و جشنهاي ميلاد باشد و در عين حالي كه از جايگاه رفيع و با ارزش برخوردار است    مي تواند بعنوان نقل و شيريني مجلس مذهبي محسوب گردد ، البته اين در صورتي است كه متن تواشيح عربي باشد و اگر نباشد ارتباطي با قرآن و جلسات قرآن نخواهد داشت .

هم اكنون تواشيح در سراسر بلاد اسلامي رواج وسيعي دارد و از جايگاه و احترام ويژه اي برخوردار است و پديده اي زيبا و مذهبي به شمار مي رود با نيم نگاهي به بازار نوار فروشي هاي كشورهاي مسلمان و خصوصاً (سوريه) روشن مي شود كه وجود صدها نوع نوار تواشيح و وجود دهها گروه برجسته تواشيح، دال بر ميزان استقبال مردم است كه كاملاً مشخص است . آيا ضرورتي احساس نمي شود كه كشور جمهوري اسلامي ايران كه به عنوان ام القري كشورهاي اسلامي و سنبل تعظيم شعائر الهي شناخته شده است و در همه جوانب مذهبي پيشتاز است . در ترويج و تقويت اين پديده (تواشيح) نيز پيشتازتر از كشورهاي ديگر باشد ؟

در اين برهه حساس از زمان كه شديداً جوانان ما مورد هجوم سخت فرهنگي قرار گرفته اند و  تواشيح تا اندازه قابل ملاحظه اي توانسته است خيلي از جوانان ما را مشغول نمايد و آنها را از ورود به مجالس موسيقي مبتذل (بر حسب نياز روحي) منع نمايد ، آيا بايد تواشيح را تقويت نمود يا تضعيف ؟ و ضرورت تواشيح را در چه حد دانست ؟

8 ـ آشنا ساختن مردم با كلمات و واژه هاي مذهبي و دعائي به وسيله تواشيح عمل بسيار مطلوبي است چرا كه متن تواشيح متشكل از كلمات قرآني و دعائي است وقتي گروه مي خواند :

اقرا باسم ربك الذي خلق                              لم يخلق الانسان الامن علق

يا اينكه بخواند :

ادعوك ربي و طبيبي يا...

به جهت زيبايي در هنر موسيقي آن و هماهنگي اصوات، كلمات نيز در اذهان جا باز مي كند و محبوبتر مي شود ، البته اين گفته بدين معنا نيست كه حتماً بايد ارزش متون تواشيح را به زعم بعضي افراد چنان پائين بياوريم و چنان كلمات ساده اي را به كار گيريم كه حتماً به سطح عموم مردم برسد بلكه بايد تدابيري اتخاذ كرد كه سطح عموم را براي فهم اين واژه ها بالاتر ببريم و بايد به گونه اي از عوام زدگي احتراز نمود چرا كه سدي خواهد شد براي پيشرفت و ترقي .

9 ـ نمي دانم ترويج و تقويت زبان عربي در بين جامعه مسلمان ما به جهت مأنوستر شدن با متن قرآن و ادعيه و احاديث و تسهيل در تقريب وارتباط با جوامع مسلمانان ديگر چقدر اهميت دارد و بديهي است كه تواشيح از عوامل مهم تقويت زبان عربي به شمار مي رود كه اگر اين موضوع اهميت دارد قطعاً بر ضرورت وجود تواشيح مي افزايد .

10 ـ از آنجائيكه تواشيح كاري است گروهي و عده اي از جوانان را جمع مي كند اولاً روحيه همكاري و همياري را در جوانان قوي مي سازد و ثانياً ارتباط مذهبي و فرهنگي علاقمندان و گروههاي تواشيح سراسركشور را در استانهاي مختلف مضاعف مي سازد كه در همفكري و همگون بودن وتوحيد اعتقادات مؤثر است .

11 ـ حديث شريف « اني تاركٌ فيكم الثقلين كتاب الله و عترتي » كه از حضرت پيامبر اكرم (ص) نقل شده است به عدم افتراق قرآن از عترت و خاندان پيامبر (ص) اشاره مي كند و آنها را دو وزنه و مكمل يكديگر معرفي مي كند در واقع اهتمام ورزيدن به قرآن ( ثقل اكبر ) بدون در نظر گرفتن عترت و بيان سيرت آنان و گرامي داشتن مواليد آن معصومين عليهم السلام ، ناقص است و عكس آن نيز صادق . بنابراين يكي از موارد مهم پردازش به ثقل كبير (عترت) در قالب گرامي داشتن مواليد ايشان و بيان اهدافشان و معرفي آنان و نيز بيان مظلوميتهاي معصومين عليهم السلام و نشر فرهنگ اهل بيت (ع) همين تواشيح است .

12 ـ براي زنده نگاه داشتن مفاهيم ديني خود و جاودانه نمودن آنها و نيز براي غني ساختن هنر اسلامي خود ضروري است كه تواشيح به اوج قدرت خود برسد .

13 ـ تواشيح مي تواند يك نكته مثبت و قابل توجهي باشد در ميراث فرهنگي مشترك بين ملل اسلامي و از مقدمات تمدن اسلامي شامل و فراگير به شمار رود.

بله ـ اين هنر زيبا و اين فن بديع نسلاً بعد نسل به دست ما رسيد و كاملاً در خدمت دين و مدح پيامبر گرامي اسلام (ص) و ائمه اطهار در آمد و با الحان و آهنگهاي دلنشين قرائت شد ، در كشور ما بعد از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي اين هنر به اوج خود رسيد و حالتي حرفه اي به خود گرفت و اكنون گروههاي تواشيح همچون قاريان موفق و صاحبنام كشورمان در سطح جهان اسلام مطرحند و گام به گام در رديف گروههاي ممتاز بلاد مختلف اسلامي قدم برمي دارند و توجه شايان و اعجاب ملتهاي مسلمان به كار گروههاي ايراني كاملاً محسوس است . اميد مي رود در جهت تقويت هرچه بيشتر اين  هنر گامهاي مثبتي برداشته شود .

حاج مهدی دغاغله

[ سه شنبه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ ۱۸:۱ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

اسراف

... كلوا واشربوا ولاتسرفوا انه لایحب المسرفین...

بخورید و بیاشامید، ولى اسراف نكنید كه خداوند مسرفان را دوست ندارد.

در این آیه شریفه خداوند متعال از مردم خواسته است كه به خاطر زیان هاى فراوان فردى و اجتماعى و آثار و عواقب شوم این گناه بزرگ، از اسراف دورى كنند.

اسراف عبارت است از بیهوده خرج كردن مال، در خورد و خوراك زیاده روى كردن، حیف و میل كردن مواد غذایى همچنین به معنى زیاده روى در گناهان نیز مى باشد.

در آیات قرآن كریم و سخن ائمه اطهار (ع) از پرخورى و اسراف به شدت نهى شده است. در قرآن كریم حدود 13بار كلمه اسراف با الفاظ گوناگون به كار رفته است.

در آیه 137سوره طه، خداوند متعال فرموده اند: وكذلك نجزى من اسرف ولم یومن بایات ربه و لعذاب الاخرة اشد وابقى: و این چنین جزا مى دهیم به هر كس اسراف كند و به آیت هاى خداوند نگرود و براى او عذاب سخت و پاینده است.

از امام باقر(ع) نقل است كه، پدرم به شدت از اسراف دورى مى كرد. هنگام غذا اگر خرده هاى نان در سفره بود، مى خورد و مى فرمود: خداوند امت هاى گذشته را به خاطر اسراف عذاب فرمود.

یا در آیه 67سوره فرقان درباره صفات عبادالرحمن فرموده اند: والذین اذا انفقوالم یسرفوا ولم یفترواوكان بین ذلك قواماً: آنان كه در هنگام انفاق نه اسراف مى كنند و نه تنگ مى گیرند، بلكه بین این دو راه اعتدال را انتخاب مى كنند. در آیه 144سوره انعام هم خداوند متعال فرموده اند: ان الله لایهدى القوم الظالمین به درستى كه خداوند ستمكاران را هدایت نخواهد كرد.

همچنین در آیه 30سوره اعراف فرموده اند: انه لایحب المسرفین ... خداوند مسرفان را دوست ندارد.

 

اسراف و تبذیر چیست؟

اسراف عبارت از خارج شدن از حد اعتدال است. مثلاً لباسى بپوشیم كه چندین برابر قیمت لباس مناسب ما ارزش داشته باشد یا غذاى گران قیمتى تهیه كنیم كه با یك وعده آن مى توان دهها نفر را از غذاى مناسب و معمول سیر كرد. اسراف همراه با تفاخر و فخرفروشى است. مثلاً به جاى آن كه در منزل قالى مثلاً دستباف یا ماشینى خوب داشته باشیم؛ اقدام به خرید فرش هاى ابریشمى گران قیمت كنیم كه با قیمت هر یك از آن ها مى توان چندین فرش معمول و مناسب تهیه كرد و ... اما تبذیر عبارت از ریخت و پاش است: مثلاً براى یك مهمانى ? نفره به اندازه 10نفر غذا درست كنیم و بقیه غذاها خراب و دور ریخته شود: یا بماند و در اثر ماندن وقتى خورده مى شود، به معده انسان ضرر مى رساند و ...

البته به قول مفسر تفسیر نمونه: بسیار دیده مى شود كه این دو كلمه درست در یك معنى به كار مى روند و حتى براى تاكید پشت سر یكدیگر هم قرار مى گیرند. درباره لزوم دورى از اسراف خداوند متعال آیه 141سوره انعام مى فرماید: و هوالذى انشا خبات معروشات و غیر معروشات والنخل و الزرع مختلفاً اكله والزیتون و الرمان متشابها و غیر متشابه كلوا من ثمره اذا اثمرو اتو حقه یوم حصاده ولا تسرفوا انه لایحب المسرفین:

و او آن خدایى است كه براى شما بستان ها در درختان(مانند انگور) داربستى و درختان آزاد و درختان خرما و زراعت ها كه میوه و دانه هاى گوناگون دارند و زیتون و انار و میوه هاى مشابه به یكدیگر و میوه هاى نامشابه(چون سیب و انار) بیافرید و شما هم از آن میوه ها هرگاه برسد تناول كنید و حق زكات فقیران را بدهید و روز برداشت محصول اسراف نكنید كه خدا مسرفان را دوست نمى دارد.

در آیه 28سوره غافر آمده است: ... ان الله لایهدى من هو مسرف كذاب ... خدا مردم مسرف دروغگو را هرگز هدایت نخواهد كرد.

همچنین در همین سوره آیه 43آمده است: لاجرم انما تدعوننى الیه لیس له دعوة فى الدنیا و لا فى الاخرة و ان مردنا الى الله و ان المسرفین هم اصحاب النار، ناچار آنچه شما مرا به سوى او مى خوانید(از بت ها و فراعنه) آن ها اثرى در دنیا و آخرت به هیچ وجه ندارند و بدانید كه بازگشت همه ما(روز قیامت) به سوى خداست و البته ستمكاران و مسرفان فاسق هم اهل دوزخ هستند.

در آیه 151سوره شعرا هم مى فرماید: ولا تطیعوا امرالمسرفین: از رفتار روساى مسرف ستمگر پیروى نكنید.

و نیز در آیه 34سوره ذاریات مى فرماید: كه آن سنگ ها نزد پروردگار معین و نشاندار براى نابود كردن ستمكاران است.

و همین طور در آیه 83سوره یونس مى فرماید:

فما امن لموسى الا ذریة من قومه على خوف من فرعون وملائهم ان ینتنهم و ان فرعون لعال فى الارض و انه لمن المسرفین(پس از آن همه ظهور معجزات و ابطال سحر ساحران) باز آن مردم باطل پرست به درستى ایمان نیاوردند جز فرزندان قبیله او آن هم با حال ترس از فرعون و اتباعش كه مبادا در صدد فتنه و قتلشان برآیند كه فرعون آن روز در زمین بسیار علو و سركشى داشت و البته او از ستمكاران و سخت متعدى و مسرف بود.

و نیز در آیه 9سوره انبیا مى فرماید: پس (از آن كه اشرار امت گفتار رسولان حق را انكار و در مقام آزارشان برآمدند) ما به وعده اى كه به آن ها دادیم وفا كردیم و هر كه را خواستیم از شّر دشمنان نجات دادیم و مفسدان و مسرفان ظالم را هلاك گردانیدیم.

از آیات قرآن كریم به خوبى فهمیده مى شود كه، اسراف و تبذیر نقطه مقابل بخل و خست و هر دو بد و نامناسب و زشت هستند.

والذین اذا انفقوا لم یسرفوا و لم یفتروا و كان بین ذالك قواماً: كسانى كه به هنگام انفاق نه اسراف مى كنند و نه سختگیرى و بخل مى ورزند، بلكه در میان این دو (كار زشت) حد اعتدال و میانه(كه سخاوت و بخشش) است را مى گیرند.

حضرت على(ع) در این باره فرموده اند:

آگاه باشید مال را در غیر مورد استحقاق صرف كردن، تبذیر و اسراف است. ممكن است این عمل انسان را (به ظاهر) در دنیا بلند مرتبه كند اما مسلماً در آخرت پست و حقیر خواهد بود. در نظر توده مردم (عوام) ممكن است سبب اكرام شود، اما در پیشگاه خداوند موجب سقوط مقام انسان مى شود.

از پیامبر اسلام(ص) درباره لزوم دورى از اسراف روایت شده است كه فرموده اند:

شكمبارگى اسباب نافرمانى خداوند است. كم خورى از پاكدامنى و پرخورى از اسراف است.

امام على(ع) نیز فرموده اند: «از پرخورى دورى كنید كه موجب قساوت قلب، تنبلى در نماز و سبب تباهى بدن است.»

«از پرخورى بپرهیز كه هر كس پیوسته پرخورى كند دردهایش فراوان شود و خواب هاى پریشان ببیند.» البته همه مى دانیم كه پرخورى یكى از مصادیق اسراف است.

در تفسیر نمونه درباره لزوم دورى از اسراف ذیل این آیه آمده است:

جمله «كلوا و اشربوا و لا تسرفوا»: بخورید و بیاشامید و اسراف نكنید كه در آیه فوق آمده است، گرچه بسیار ساده به نظر مى رسد، اما امروز ثابت شده است كه یكى از مهم ترین دستورات بهداشتى همین است. زیرا تحقیقات دانشمندان به این نتیجه رسیده است كه سرچشمه بسیارى از بیمارى ها- غذاهاى اضافى است كه به صورت جذب نشده در بدن باقى مى ماند. این مواد اضافى هم بار سنگینى است براى قلب و سایر دستگاه هاى بدن و هم منبع آماده اى است براى انواع عفونت ها و بیمارى ها. لذا براى درمان بسیارى از بیمارى هاى نخستین گام این است كه این مواد مزاحم كه در حقیقت زباله هاى تن انسان هستند، سوخته شوند و پاكسازى جسم عمل گردد.

عامل اصلى تشكیل این مواد مزاحم، اسراف و زیاده روى در تغذیه و به اصطلاح «پرخورى» است و راهى براى جلوگیرى از آن جز رعایت اعتدال در غذا نیست. در عصر و زمان ما كه بیمارى هاى گوناگونى مانند بیمارى قند، چربى خون، تصلب شرائین، نارسایى هاى كبد و انواع سكته ها، فراوان شده، افراط در تغذیه یا توجه به عدم تحرك جسمانى كافى، یكى از عوامل اصلى محسوب مى شود و براى از بین بردن این گونه بیمارى ها راهى جز حركت كافى و میانه روى در تغذیه نیست.

مفسر بزرگ ما، مرحوم «طبرسى» در «مجمع البیان» مطلب جالبى نقل مى كند كه هارون الرشید طبیبى مسیحى داشت كه مهارت او در طب معروف بود: روزى این طبیب به یكى از دانشمندان اسلامى گفت: من در كتاب آسمانى چیزى از طب نمى یابم. در حالى كه دانش مفید بر دو گونه است: علم ادیان و علم ابدان، او در پاسخش چنین گفت: خداوند همه دستورات طبى را در نصف آیه از كتاب خویش آورده است: «كلوا و اشربوا و لاتسرفوا: بخورید و بیاشامید و اسراف نكنید» و پیامبر ما نیز طب را در این دستور خویش خلاصه كرده است: المعده بیت الادواء و الحمیه راس كل دواء و اعط كل بدن ما عودته: «معده خانه همه بیمارى هاست و امساك سرآمد همه داروهاست و به آن چه بدنت را عادت داده اى(از عادات درست) آن را از او دریغ ندار.

طبیب مسیحى هنگامى كه این سخن را شنید، گفت: قرآن شما و پیامبرتان براى جالینوس(طبیب معروف) طبى باقى نگذارده اند. كسانى كه این دستور را ساده فكر مى كنند، خوب است در زندگى خود آن را بیازمایند تا با اهمیت و عمق آن آشنا شوند و معجزه رعایت این دستور را در سلامت جسم و تن خود ببینند.

متاسفانه مصادیق اسراف در جامعه زیاد است: مصرف بالاى نان و ضایعات موجود، مصرف زیاد آب و هدر روى فراوان این نعمت الهى، باقى مانده غذاهایى كه به زباله دانى ریخته مى شود، نیم خوره میوه جات و ... همه و همه از مصادیق اسراف در جامعه ما هستند.

از امام باقر(ع) نقل است كه، پدرم به شدت از اسراف دورى مى كرد. هنگام غذا اگر خرده هاى نان در سفره بود، مى خورد و مى فرمود: خداوند امت هاى گذشته را به خاطر اسراف عذاب فرمود.

منبع:

اقتصاد در قرآن، حبیب الله تركاشوند

 

[ چهارشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۸ ] [ ۱۶:۳۹ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

به دعوت کانون ولایت شهرستان فهرج گروه همخوانی و تواشیح وصال دانشگاه در شامگاه مورخ ۲۴/۱۲/۸۷ در مسجد محل این کانون حضور جمعی از اعضاء ومشتاقان کلام وحی حاضر شده و به اجرای همخوانی وتواشیح پرداختند که در پایان مورد تقدیر امام جمعه این شهرستان قرارگرفتند .

اجرکم الی الله ....

[ دوشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۷ ] [ ۱۵:۴۶ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

به دعوت امور قرآنی استان گروه همخوانی ومدیحه سرایی وصال دانشگاه در مراسم جشنی که در مجتمع خاتم الانبیاء یزد با حضور جمعیا ز مسئولان استانی در شب میلاد یگانه منجی عالم بشریت برگزار گردید به اجرای تواشیح پ ومدیحه سرایی پرداخت ...

پیروز باشید...

[ چهارشنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۷ ] [ ۱۷:۵۴ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

به دعوت خانه مطبوعات استان گروه مدیحه سرایی (وصال )دانشگاه آزاد اسلامی در حضور جمعی از مراجع عظام مدعو وچندی از صاحبنظران واساتید دهر در این راستا وهمچنین مقامات کشوری واستانی در مورخ پنج شنبه ۲۲/۱۲/۸۷ جهت افتتاح نمایشگاه آثار علوم قرآنی به نمایش گذاشته شده به اجرای کاری در مدح و منقبت پیامبر (ص)  پرداختند  ...

توفیق من الله ...

[ چهارشنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۷ ] [ ۱۷:۴۷ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

به دعوت امور فوق برنامه دفتر فرهنگ دانشگاه  گروه تواشيح وصال در مراسمي كه جهت عزيمت زوجهاي دانشجوي دانشگاه بسوي حرم مطهرثامن الحجج علي ابن موسي الرضا (ع) كه در روزهاي دوشنبه وپنج شنبه  مورخ ۱۲/۱۲/۸۷ و۱۵/۱۲/۸۷در سالن اجتماعات شهید آويني دانشگاه با حضور مسئولان دانشگاهی برگزار گردید به اجراي تواشيح ومديحه سرايي جمعي در مدح آن امام هما پرداختند ...

اجركم الي الله ...

[ دوشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۷ ] [ ۱۳:۱۷ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

به دعوت دانشگاه یزد گروه همخوانی وتواشیح وصال دانشگاه آزاد اسلامی جهت اجرای برنامه در یکشنبه شب مورخ ۱۱/۱۲/۸۷ در محفل انسی با قرآن این دانشگاه با حضور قاری ممتاز بین المللی جناب آقای صیاف زاده و جمعی از مسئولان این دانشگاه و جمعی از قاریان برجسته استان به اجرای دو برنامه پرداختند که در پایان مورد تقدیر حاج آقا متوسل نماینده دفتر  مقام معظم رهبری دانشگاه ها ی استان و ... قرار گرفتند .

اجرک الی الله...

[ یکشنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۷ ] [ ۱۱:۳ قبل از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

گروه تواشیح وصال دانشگاه به دعوت مسئولان اوقاف وبا حضور چندي ديگر از مقامات   استاني در  هفته وقف روز جمعه ۲/۱۲/۸۷ در مراسم پرده برداري از امامزاده سید نصرالله ( واقع در بلوار دهه فجر) حضور يافتند و به اجرای مدیحه سرایی در مدح و منقبت آقا ابا عبدالله الحسين (ع) پرداختند  ...

اجرکم الی الله ...

[ جمعه دوم اسفند ۱۳۸۷ ] [ ۱۳:۳۳ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

به دعوت استانداری یزد وبا همكاري سازمان ملي جوانان استان از ۳گروه تواشیح ممتاز اوقاف  (گروه بینات - گروه وصال دانشگاه آزاد اسلامی یزد و گروه ثقلین ) وگروه سرود سازمان ملی جوانان استان اینباراین گروه ۳۰نفره (با آهنگسازی اساتید: فلاح و کاظمی ) با کاری متفاوت و جدید در دیدار رئیس جمهور محترم از خانواده های ایثار گران و  شهداء در عصر روز چهارشنبه مورخ ۳۰/۱۱/۸۷ در سالن ترییت معلم استان با موضوع ومحوریت چهارمين شهید محراب صدوقی (ره) به اجرای برنامه پرداختند که در پایان گروههای تواشيح  اجراء کننده مورد تقدیر وتشکر شخص رئیس جمهور همچنین استاندار یزد قرارگرفتند .

توفیق الی الله...

[ سه شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ ۱۲:۴۸ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

به دعوت تهیه کننده برنامه ( زمستانه) شبکه استانی تابان در شب اربعین حسینی گروه تواشیح وصال دانشگاه با حضور در این برنامه به اجرای کار مدیحه سرایی در مدح آقا ابا عبداالله الحسین پرداختند ."

http://irapic.com/thumbs/1234913111.jpg

اجرکم الی الله ...

[ یکشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۸۷ ] [ ۱۷:۳۱ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

گروه همخوانی وصال دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه به دعوت هیات حضرت رقیه در مراسم ویژه ای که در شب اربعین حسینی در نمازخانه دانشکده علوم قرار است برگزار شود  با اجرای مدیحه سرایی در مدح ومنقبت امام حسین (ع)به اجرای تواشیح در قالب فارسی وعربی برنامه ای داشته باشد . ...

یا ابا عبدالله ...

[ یکشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۸۷ ] [ ۱۷:۲۷ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

گروه همخوانی وتواشیح وصال دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد به دعوت سازمان تبلیغات شهرستان بهاباد در مورخ جمعه ۱۷/۱۱/۸۷ در مجلس انسی با قرآن این شهرستان برگزار گردیده بود حضور یافت وبه اجرای کاری در مدح ومنقبت امام علی (ع) پرداخت .

http://irapic.com/view/-MG-2590.JPG

ومن الله توفیق ...

[ چهارشنبه بیست و سوم بهمن ۱۳۸۷ ] [ ۸:۱۷ قبل از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

به دعوت سازمان تبلیغات شهرستان بافق یزد در مورخ پنجشنبه ۱۷/۱۱/۸۷ در محفل انسی باقرآن که بعد از نماز مغرب وعشاء برگزار گردید گروه همخوانی وصال دانشگاه به اجرای تواشیح وهمخوانی پرداخت ...

http://irapic.com/thumbs/1234415415.jpg

موفق وپیروز باشید ...

[ چهارشنبه بیست و سوم بهمن ۱۳۸۷ ] [ ۸:۲ قبل از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

گروه تواشیح دانشگاه به دعوت پارک علمی وفناوری استان در گردهمایی به همین مناسبت در مورخ چهارشنبه شب مورخ ۱۶/۱۱/۸۷ که در محل سالن همایشات کارخانه اقبال  استان برگزار شده بود در جمع نخبگان وصاحبنظران حاضر به اجرای برنامه پرداخت ..

http://irapic.com/thumbs/1233875944.jpg

توفیق الی الله

[ پنجشنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ ۹:۵۳ قبل از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

به دعوت دبیرخانه کانونهای فرهنگی وهنری مساجد استان یزد گروه تواشیح ومدیحه سرایی وصال دانشگاه در مراسم افتتاحیه جمع شرکت کنندگان مسابقات نشریات ومقالات کشوری که در محل سالن باغ دولت آباد یزد برگزار شده بوددر صبح روز چهارشنبه مورخ ۱۶/۱۱/۸۷ به اجرای برنامه ای در قالب فارسی ووعربی در مدح ومنقبت مولای متقیات امام علی (ع) پرداختند .

http://irapic.com/thumbs/1233877966.jpg

اجرکم الی الله

[ یکشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ ۱۶:۱۷ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

با دعوت سازمان تشكلهاي جوانان استان يزد از ۳گروه برتر اوقاف استان بينات- وصال- ثقلين يك كار تركيبي فارسي وعربي با آهنگسازي برادران فلاح  ومهنس كاظمي جهت اجراء در كنگره سومين شهيد محراب استا ن در مورخ پنج شنبه ۳/۱۱/۸۷ در مسجد روضه محمديه استان وهمچنین صبح جمعه

 ۴/۱۱/۸۷  در دو نوبت اجراء گرديد كه در پايان مورد تقدير استاندار محترم فقيه يزد ومسئولان كشوري  و استاني قرار گرفت .

به اميد شاهد كارهاي اينچنيني بيشتردر استان دارالعباده يزد

[ دوشنبه هفتم بهمن ۱۳۸۷ ] [ ۸:۴۸ قبل از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

[ ]

 
 • ياد امام راحل بخير كه صدا و سيما را « دانشگاه » ناميدند ...
  مركزي كه بايد زمينه رشد فضائل و معنويات و علوم را در جامعه فراهم ساخته و مردم را با اساس و اركان دين و مكتب و قرآن و معارف اهل بيت (ع ) آشنا سازد آيا واقعا همين طور است
  برخي از مناسبت هاي مذهبي چون عيد قربان و بويژه عيد سعيد غدير خم در سال جاري فرصت مناسبي بود تا برخي مسئولين صدا و سيما به بهانه ايجاد سرور و شادي در جامعه ! و به بهانه ارائه كارهاي هنري بديع ! انواع و اقسام ترانه ها و موزيك ها را به صورت افراطي توسط برخي خوانندگان و تيپ هاي آنچناني عرضه نموده افرادي كه خود را به ناحق در شمار گروه هاي همخواني و تواشيح پنداشته اند و به صورت موزيكال بدعت جديدي را پايه گذاري نموده اند به صحنه آورده و بالاخره تعدادي از خوانندگان را همراه با اركستر مربوطه نيز رونمايي نمايند يعني همان كاري كه قبل از پيروزي انقلاب اسلامي در قبح و حرمت آن سخن فرسايي ها كرده بودند! در بين اين برنامه ها تعدادي از مراسم مداحي و جشن و سرور محافل مذهبي نيز پخش گرديد.
  حتما مسئولين ذيربط اينگونه حركات رابه حساب تدابير نوين و اقدامات شجاعانه مديريتي خويش در مقوله سنت شكني نيز منظور كرده اند!
  آنان از اين معنا غافل هستند كه با ساخت و اجراي سمفوني امام علي ! و سمفوني امام مهدي ! نه عدالت علوي در جامعه پياده خواهد شد و نه در ظهور امام مهدي (عج ) تعجيل و گشايشي ايجاد مي گردد « البته آنانكه گستاخانه اينگونه نامگذاريها را انجام مي دهند بايد در پيشگاه آن امامان بزرگوار پاسخگو باشند » .
  آنقدر پرداختن به موسيقي در برنامه هاي صدا و سيما به صورت افراطي مدنظر مسئولين ذيربط قرار گرفته كه اگر دقت فرماييد كلمات و سخنان برخي از فيلم ها و سريال ها بخاطر صداي بلند موسيقي متن ! مفهوم و قابل تشخيص نيستند گويي اين تهاجم در برخي از برنامه هاي ديگر مانند برنامه كودك نيز مشهود است ... كودكان معصوم و دختران خردسال بيگناه و « بعضا در آستانه سن تكليف را » با لباسهاي خاص و بعضا موهاي آرايش شده به عنوان تماشاچي به صحنه آورده و باز هم صد البته به بهانه ايجاد شادي و شادماني از معصوميت كودكانه ايشان نيز سواستفاده مي شود تا انواع موسيقي ها و حركات به اصطلاح موزون را به نمايش بگذارند! آيا انتظار داريم همين دختران معصوم چند سال ديگر و در مقطع جواني و شادابي با الگوبرداري از شرايط فعلي با رعايت حجاب و پوشش اسلامي در معابر و خيابانها ظاهر شوند اينگون امور نمي تواند در شمار واحدهاي مصوب آن دانشگاه قرار گيرد.
  اجراي برنامه هاي موزيكال از انواع و اقسام آن در مناسبتهايي چون عيد غدير بصرف اينكه عوامل اجراي برنامه ها بخشي از يك متن عرفاني را قرائت كنند و يا در ترانه هاي آنچناني « و بعضا الگوبرداري شده از تصنيف هاي سابق ! » اسامي مبارك محمد و علي و ديگر بندگان شايسته خدا يا ذكر تكبير و تهليل را بر زبان جاري كنند موجب مشروعيت اينگونه تحركات نخواهد شد.
  اگر چه به نظر مي رسد گوش شنوايي در اين مقوله وجود نداشته و گلايه ها و توصيه هايي از اين دست حمل بر تفكر سنتي و عدم واقع بيني نسبت به جامعه خواهد شد اما مسئولين و متوليان فرهنگي كشور از صدر تا ذيل و به ويژه مديران مسئول صدا وسيما چه بخواهند و چه نخواهند چه برآشفته شوند و چه بي اعتنايي پيشه سازند بدانند كه در پيشگاه شهيدان سرافراز و غيرت رزمندگان با اخلاص و اندوه مقاومت خانواده محترم شهدا و بالاتر و برتر از تمام اينها در محضر خداوند عزيز مقتدر مسئول و پاسخگو هستند. اگر آنان مي پندارند كه اينگونه تغييرات استدراج گونه در برنامه ها و عدم رعايت موازين شرعي در بعضي از برنامه ها « كه گاه تقليد از برنامه هاي تلويزيون هاي غربي نيز مي باشد » موجب ارتقا معرفت ديني و رشد فضائل معنوي در كشور خواهد شد سخت دراشتباه بوده و راه به خطا مي پيمايند!
  آنان را چه مي شود كه اعتراض و انتقاد به عملكرد خود را تحت عنوان بي خبري از هنر دگماتيسم و يا مخالفت با شادي و شادماني مردم تلقي نموده و تخطئه مي كنند و بي اعتنا به خواست قلبي اكثريت متدين جامعه به ترويج فرهنگ غير ديني پرداخته و البته هر چند يكبار با سنگر گرفتن در پشت ارائه يك سريال مثبت و مفيد و يا يك برنامه ارزشي تاثيرگذار و مورد رضايت مردم در فرصتي مناسب و حساب شده به ملاقات مراجع و بزرگان شتافته و سپس با اتكا به نظرسنجي هاي تلفني مردمي كه قطعا نظر قاطبه مردم مسلمان ايران نيست كارهاي خود را توجيه و چنين وانمود مي كنند كه برنامه هاي صدا و سيما با رضايت 80 تا 90 درصدي مردم مواجه است ! سا مايحكمون
  آيا چنين مي پندارند كه صرف فعاليت هاي شبكه راديو قرآن معارف و شبكه قرآن سيما بمنزله مجوزي براي تهيه و پخش هر برنامه ديگري از ساير شبكه هاست
  بهتر است عوامل برخي از برنامه هاي عيد غدير انصاف پيشه كنند و صادقانه از خود سئوال نمايند كه اگر مولاي متقيان و امير مومنان حضرت علي عليه السلام در مقوله « رجعت ! » در اين جهان خاكي حضور يابند آيا در برنامه هاي جشن غدير مزين به حضور خوانندگان و نوازندگان شركت نموده و پس از ملاحظه نواختن ها و ترانه سرائي ها ايشان را تشويق خواهند كرد !
  چرا تدريجا مسير فرهنگي و معنوي جامعه را به انحراف سوق مي دهيد
  اشتباه نشود! ما نه خواهان ايجاد فضاي حزن و ماتم و اندوه و عزاداري افراطي و خرافاتي در جامعه هستيم و نه مخالفتي با شادي و شادماني قلبي و واقعي مرد نجيب و ملت بزرگ ايران داريم و نه درصدد نفي برنامه هاي فاخر و ارزشمند صدا و سيما در مقولات مختلف هستيم بلكه حق شرعي و قانوني و ملي ماست كه مسئولين فرهنگي كشور به ويژه رئيس و مديران صدا و سيما را كه چند صباحي عهده دار اين مسئوليت بوده بايد پاسخگو باشند به بازنگري در روند برنامه هاي و عملكرد خود دعوت نموده و از آنان بخواهيم تا مرزهاي انديشه و تفكر و موازين اسلامي را در تمام زمينه ها رعايت نمايند.
  اصرار و عناد و لجاجت بر پخش فرازهاي دعاي كميل به صورت موزيكال ساخت و پخش كليپ اذان مرحوم موذن زاده اردبيلي با موزيك پخش فرازهاي دعاي جوشن كبير به صورت موزيكال در سريالهاي ماه مبارك رمضان تلفيق تصاوير تمام اماكن متبركه و زيارتگاهها و اماكن مقدس با موسيقي به صحنه آوردن خوانندگان مرد با لباسها و موهاي آنچناني همراه با رقص نور هيچكدام نمي تواند پيام غدير را تبيين نموده و معرفت ديني جامعه را در اين دانشگاه ارتقا بخشند و لذا بهتر است قبل از آن كه مجبور به بازگشت از اين راه افراطي شوند طريق متعارف را در پيش گيرند تا هنگام استماع نداي « اقرا كتابك كفي بنفسك اليوم عليك حسيبا! » پاسخ موجهي در روز قيامت داشته باشند.
  خادم القرآن ـ عباس سليمي
  مدينه منوره ـ 87 9 30

 • [ دوشنبه شانزدهم دی ۱۳۸۷ ] [ ۹:۴۷ قبل از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  [ یکشنبه هشتم دی ۱۳۸۷ ] [ ۱۸:۳۹ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

   

  تاسيس تاريخ براي مسلمانان در زمان خلافت خليفه دوم مسلمين و با مشورت علي (ع) در سال شانزدهم هجري صورت گرفته است. مبدا تاريخ را هجرت پيامبر و ماه نخست آن را محرم، سالي كه هجرت روي داده بود گرفتند ....(1) علت نامگذاري اين ماه آن بود كه در ايام جاهليت، جنگ در اين ماه را حرام مي دانستند.

  ـ در دوم ماه محرم الحرام سال 61 هجري كاروان حضرت امام حسين (ع) وارد كربلا شد و سپاهيان دشمن كه هر روز بر تعدادشان افزوده مي شد در روزهاي تاسوعا و عاشورا كه روز نهم و دهم محرم مي باشد او و يارانش را به شهادت رساندند. پيشواي هشتم شيعيان امام رضا (ع) در خصوص اين ماه فرمود: در جاهليت، حرمت اين ماه نگاه داشته مي شد و در آن  نمي جنگيدند ولي در اين ماه، خونهاي ما را ريختند و حرمت ما را شكستند و فرزندان و زنان ما را اسير كردند و خيمه ها را آتش زدند و غارت كردند و حرمت پيامبر را دربارة ذريه اش رعايت نكردند. .... آيت الله ميرزا جواد ملكي تبريزي در «مراقبات» نوشته است:«كودكانم را مي ديدم كه در دهة نخست ماه محرم غذا نمي خوردند و به نان خالي اكتفا مي كردند كسي هم به آنان نگفته بود ماه محرم شروع شده است گمان مي كنم عشقي دروني آنان را برمي انگيخت.» (2) به همين دليل ماه محرم با حادثه عاشورا عجين شده است و فرا رسيدن آن دلها را پر از غم مي سازد و پيروان و شيفتگان امام حسين (ع) از اول محرم، محافل و مجالسي را سياهپوش كرده، به ياد آن امام شهيد به عزاداري مي پردازند.... (3)
   

  [ یکشنبه هشتم دی ۱۳۸۷ ] [ ۱۸:۳۰ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  گروه همخوانی وصال دانشگاه با دعوت حضور در محفل قرآنی کانون حضرت رقیه (س) امام شهر در روز عید سعید غدیر خم به اجرای تواشیح در این موضوع پرداخت وفضای روحانی به این محفل بخشید .

  اینم عکس اجرای گروه "

  http://i40.tinypic.com/28syqgx.jpg

  [ یکشنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۸۷ ] [ ۱۵:۱۳ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  گروه مدیحه سرایی وصال بار دیگر با دعوت کانون سید الشهدای امام شهر در شب عید فرخنده غدیر خم ۲۶/۹/۸۷با حضور در مراسم به اجرای تواشیح پرداخت وحضار را حال عرفانی بخشید .

  عکسی از این مراسم "

  http://i43.tinypic.com/vgrla1.jpg

  [ یکشنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۸۷ ] [ ۱۴:۵۴ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  گروه همخوانی وتواشیح وصال دانشگاه در مراسم جشن دانش وتلاش فرزندان پرسنل زحمتکش دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد وهمچنین اعضای هیات علمی با حضور مسئولین استان ودانشگاه با اجرای تواشیح فارسی وعربی در مدح ومنقبت مولای متقیان وبه مناسبت عید سعید وفرخنده غدیر خم فضای عرفانی و روحانی به این مراسم بخشید که یادآور میشویم قبل از این مراسم در  جشن دانش آموختگان ونخبگان علمی وفرهنگی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد یزد سرپرست این گروه قرآنی به عنوان گروه تواشیح وهمخوانی دانشجویی منتخب استان لوح افتخار در یافت نمود که دمورد تشویق همگان قرار گرفتند .

  کامیاب وسربلند باشید ...

  [ جمعه بیست و دوم آذر ۱۳۸۷ ] [ ۱۳:۵ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  گروه همخوانی وصال دانشگاه با دعوت موسسه ثقلین استان در مراسم محفل انس با قرآن با حضور اساتید وقاریان ممتاز کشوری استان بااجرای یکمدیحه سرایی مجلس را به مجد آورد ومورد تقدیر برگزار کنندگان واساتید قرآنی استان قرار گرفتند

  اینم عکسی از اجرای گروه در این محفل نورانی "

  http://i41.tinypic.com/2yno0n8.jpg

  [ جمعه بیست و دوم آذر ۱۳۸۷ ] [ ۱۳:۲ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  به دعوت سپاه منطقه یزد (تیپ الغدیر ) به مناسبت هفته بسیج در صبح روز شنبه مورخ  ۲/۹/۸۷مراسمی در فرهنگسرای غدیر  واقع در بلوار دانشجوی یزد برگزار گردید که گروه همخوانی ومدیحه سرایی وصال دانشگاه هم در این محفل به اجرای تواشیح ومدیحه سرایی جمعی پرداخت که در پایان مورد تقدیر مقامات ومسئولان قرار گرفتند .

  به امید موفقیت وکامیابی بیشتر ...

  [ پنجشنبه سی ام آبان ۱۳۸۷ ] [ ۱۶:۲۷ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  گروه تواشیح ومدیحه سرایی وصال دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه آزاد یز د به دعوت دفتر نهاد پیراپزشکی استان در شب ولادت امام هشتم (ع) در سالن تربیت معلم پاکنژاد به اجرای برنامه پرداخت که در پایان مورد تشویق حضار قرار گرفتند .

  توفیق الی الله....

  [ شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ ] [ ۱۸:۲۷ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  بسمه تعالی

  گروه همخوانی و مدیحه سرایی وصال دانشگاه در شب ولادت امام هشتم (ع) با اجرای زنده در شبکه تابان بار دیگر به خانه های گرم هم استانیهای عزیز آمدند وبا یک کار مدیحه سرایی فارسی وعربی در مدح ومنقیت آن امام هما نغمه سرایی کردند.

  به امید توفیق الهی----------

  [ شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ ] [ ۱۸:۲۳ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  بسمه تعالی

  گروه همخوانی وتواشیح وصال دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه آزاد یزد در اولین سال  حضور خود در مسابقات اوقاف در مرحله استانی توانست با افتخار برگ زرین دیگری را برای جامعه قرآنی وفرهنگی  استان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد  رقم زند وجزء گروههای برتر اوقاف استان شناخته شود

  این پیروزی مقتدرانه وشایسته را به اعضای گروه آقایان :

  علی زادمهر (سرپرست )-علی ضیغمیان (مدیر فرهنگی گروه)  -سید مهدی نصیریزاده-محمد رحیمی-مجتبی رحیمی- محمد علی حقجو و امین قبادی

  ودیگر یاران تبریک وآرزوی موفقیت در عرصه ها ومیادین کشوری وبین المللی را داریم .

  به امید روزهای شیرین ....

  [ شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ ] [ ۱۸:۱۳ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  گروه تواشیح و همخوانی وصال دانشگاه آزاد اسلامی یزد با نفرات اصلی خود (البته ۷نفره =۶نفر اصلی به همراه یکنفر عضو ذخیره اصلی گروه )ا نشاء الله  برای حضوری مقتدرانه و آمادگی اجرای قویتر  در مسابقات اوقاف سال ۸۷ و رفع معایب خود  و بالابردن حسن اجرا ی گروه در حضور خود در این دوره  بطور افتخاری در دو محافل جامع قاریان استان (واقع در دارالمهدی یزد) و همچنین بیت العباس یزد در طی روزهای پنج شنبه وجمعه مورخهای ۱۶/۸/۸۷ و۱۷/۸/۸۷  آبانماه به اجرای همخوانی خواهد پرداخت .

   

  به امید موفقیت و سربلندی گروه ...

  [ دوشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۷ ] [ ۱۶:۵۸ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  گروه همخوانی وصال دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه آزاد یزد با توجه به اینکه کمتر  از ۱۰روز تا مسابقات سراسری اوقاف مانده شب پنج شنبه با حاضر شدن در محفل قرآنی استاد کاظمی واقع در بلوار دهه فجر بر ایجاد آمادگی وحسن اجرای خود کار کرد تا ضعفها وکمبودها را با  اجرای همخوانی خودرا با نظر اساتید اهل فن حاضر آقایان کاظمی ودستجردی رفع نماید . لازم به ذکر است آقای نصیریزاده یکی از اعضای اصلی این گروه دراین اجرا  شرکت نداشتند وپنج نفره اجرا گردید .

  به امید موفقیت این گروه در مسابقات پیش رو داشته ...

  [ جمعه دهم آبان ۱۳۸۷ ] [ ۸:۱۷ قبل از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  بسم الله الرحمن الرحیم

  در روزگاری که جان از دغدغه هایی که هریک چون خزان بهار طراوت وجود آدمی را به پژمردگی می کشاند وانسان را سر گردان در کوچه های مبهم حیات مادی به حال خود وا می نهد یگانه مامنی که دل پریشان را آدم می سازد دلالت قرآن کریم وعنایات اهل بیت است. این جان عطش ناک در وادی تفتیده ی تمناهای نفس جز در سایه سار این دوروضه ی رضوان حلاوت اطمینان ولذت آسایش نخواهد یافت .

  اکنون که به عون الهی در چهاردهمین دوره مسابقات کانونهای فرهنگی وهنری قرآنی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی کشور به دومقام والا وشایسته نائل آمدید این لوح همراه با خالصانه ترین دعاها تقدیمتان می گردد .

   

  [ پنجشنبه نهم آبان ۱۳۸۷ ] [ ۷:۴۱ قبل از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه آزاد اسلامي یزد با همکاری امور فوق برنامه فرهنگی دانشگاه در نظر دارد در شب ولادت امام هشتم علی ابن موسی الرضا (ع) مورخ دوشنبه ۲۰/۸/۸۷ محفل انسی با قرآن با حضور قاریان ممتاز بین المللی استان (آقايان حاج حسن دانش -علي اكبر كاظمي و قاري خردسال بين المللي آقاي نيك اردكاني ) و همچنین با اجرای برنامه های همخوانی وتواشیح گروه ممتاز دانشگاههاي كشور  )وسخنراني آقاي دكتر شايق به این مناسبت در این شب عزیز برگزار مينماید که امیدواریم با حضور دانشجویان وعلاقه مندان به کلام وحی محفلی نورانی را شاهد باشیم واین گام تازه اي باشد در برگزاری اینچنین مجالسی در دانشگاههاي استان دارالعباده  يزد. 

  به امید توفیق الهی ....

  [ پنجشنبه دوم آبان ۱۳۸۷ ] [ ۱۶:۵۰ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  گروه تواشیح وصال دانشگاه به دعوت دانشگاه پیام نورشهرستان اشکذر  در سیزدهمین مراسم اختتامیه مسابقات قران دانشجویان دانشگاه پیام نور رضوانشهر حضور یافت وبه اجرای برنامه پرداخت که در پایان مورد تقدیر فرماندار وامام جمعه شهرستان وچندی از مسئولان استان قرارگرفت . شایان ذکر است این برنامه در  مورخ ۲۸/۷/۸۷ در مسجد امیر المومنین شهرستان رضوانشهر برگزار گردید.

  فی امان الله ./

  [ یکشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۷ ] [ ۱۸:۳۲ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  به دعوت مدیریت محترم محافل قرآنی استان گروه تواشیح دانشگاه بار دیگر در مراسم اختتامیه هفدهمین دوره مسابقات قرآنی استان در رمضان ۸۷ فضای روحانیت به این محفل بخشید .

  [ پنجشنبه یازدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ ۱۱:۱۳ قبل از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  به دعوت صدا وسیمای شبکه استانی تابان گروه تواشیح وصال دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه آزاد یزد در ویژه برنامه به افق بهشت ویژه عید سعید فطر با اجرای زنده با تواشیح فارسی وعربی در مدح ومنقبت آقا امیر المومنین فضای عرفانی به برنامه بخشید.

  التماس دعا...

  [ دوشنبه هشتم مهر ۱۳۸۷ ] [ ۱۸:۸ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  [ چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۷ ] [ ۱۰:۳۷ قبل از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

   

   
   

  حلول ماه رمضان ماه رحمت و غفران الهی بر مردم ایران اسلامی مبارک باد .

  هموطن  _حلول ماه رمضان ماه رحمت و غفران الهی بر مردم ایران اسلامی مبارک باد.
  ماه رمضان نهمین ماه از ماههای قمری و بهترین ماه سال است ، بهترین فرصت برای به دست آوردن کمال و معنویت ؛ ماهی که می توان در آن به تقرب رسید و حقایق را آنگونه که هست نظاره کرد.
  در این ماه شریف ؛ روحانیت خاصی بر جسم و روح انسان حاکم است و آدم خاکی به واسطه تاثیر این حالات احساسی آسمانی دارد .
  رمضان ؛ ماه رحمت و غفران الهی است که دریای بیکران لطف و عنایت حضرت دوست در آن جوشش و تلاطم دیگری دارد .
  پیامبر اعظم (ص ) شعبان را ماه خود و رمضان را ماه خدا دانست و امت خویش را نسبت به اهمیت آن آگاه فرمود .
  امام سجاد (ع) نیز در وداع از ماه مبارک رمضان ؛ مناجاتی جانسوز دارد و مانند کسی که می خواهد از عزیزترین خویش جدا شود با این ماه پر عظمت بدرود می گوید .

  رمضان از اسماء الهی است
  رمضان اسمى از اسماء الهى است و نباید‏ به تنهائى ذکر کرد مثلا بگوئیم، رمضان آمد یا رفت، بلکه باید گفت ماه رمضان آمد، یعنى ماه را باید به اسم اضافه نمود، در این باره به سخنان حضرت امام محمد باقر (علیه السلام) اشاره می کنیم .
  هشام بن سالم نقل روایت می کندو می گوید: ما هشت نفر از رجال در محضر حضرت ابی جعفرامام باقر (ع ) بودیم ، پس سخن از رمضان به میان می آوردیم .
  امام علیه السلام فرمود: نگوئید این است رمضان، و نگوئید رمضان رفت و یا آمد، زیرا رمضان نامى از اسماء الله است که نمى‏رود و نمى‏آید که شى‏ء زائل و نابود شدنى مى‏رود و مى‏آید، بلکه بگوئید ماه رمضان، پس ماه را اضافه کنید در تلفظ به اسم، که اسم اسم الله مى‏باشد، و ماه رمضان ماهى است، که قرآن در او نازل شده است، و خداوند آن را مثل و عید قرار داده است همچنانکه پروردگار بزرگ عیسى بن مریم (سلام الله علیهما) را براى بنى اسرائیل مثل قرار داده است، و از حضرت على بن ابى طالب (علیه السلام) روایت‏شده که حضرت فرمود: «لا تقولوا رمضان و لکن قولوا شهر رمضان فانکم لا تدرون ما رمضان‏» (2) شما به راستى نمى‏دانید که رمضان چیست (و چه فضائلى در او نهفته است).

  واژه رمضان و معناى اصطلاحى آن
  رمضان از مصدر «رمض‏» به معناى شدت گرما ، و تابش آفتاب بر رمل... معنا شده است ، انتخاب چنین واژه‏اى براستى از دقت نظر و لطافت ‏خاصى برخوردار است ، چرا که سخن از گداخته شدن است ، و شاید به تعبیرى دگرگون شدن در زیر آفتاب گرم و سوزان نفس و تحمل ضربات بى امانش ، زیرا که رمضان ماه تحمل شدائد و عطش است ، عطشى ناشى از آفتاب سوزان یا گرماى شدید روزهاى طولانى تابستان.
  و عطش دیگر حاصل از نفس سرکشى که پیوسته مى‏گدازد، و سوزشش براستى جبران ناپذیر است.
  در مقایسه این دو سوزش، دقیقا رابطه عکس برقرار است، بدین مفهوم که نفس سرکش با چشیدن آب تشنه‏تر مى گردد، وهرگز به یک جرعه بسنده نمى‏کند، و پیوسته آدمى را در تلاش خستگى ناپذیر جهت ارضاى تمایلات خود وا مى‏دارد. و در همین رابطه است که مولوى با لطافت هرچه تمامتر این تشبیه والا را به کار مى‏گیرد و مى‏گوید:
  آب کم جو تشنگى آور به دست تا بجوشد آبت از بالا و پست تا سقا هم ربهم آید جواب تشنه باش الله اعلم بالصواب زین طلب بنده به کوى حق رسید درد مریم را به خرما بن کشید اما از سوى دیگر، عطش ناشى از آفتاب سوزان سیرى پذیر است، و قانع کننده.
  این ماه ماه نزول قرآن و ماه خداوند است و شب های قدر در آن قرار دارد.

  فضیلت ماه رمضان بسیار زیاد و نامحدود است که به برخی از حوادث و رویدادهای مهم این ماه اشاره می کنیم :
  وفات حضرت خدیجه در دهم رمضان سال دهم بعثت.
  ولادت امام حسن (ع )‌ نیمه رمضان سال دوم هجرت.
  جنگ بدر در سال دوم هجرت. فتح مکه در سال هشتم هجرت.
  مراسم عقد اخوت و پیمان برادری میان مسلمان، و ایجاد اخوت اسلامی بین پیامبر و حضرت علی (ع ) .
  بیعت مردم به ولایت‌ عهدی امام رضا (ع ) در سال 201 قمری.

   

  [ چهارشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۸۷ ] [ ۱۴:۴۱ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  با سلام

  بالاخره مسابقات این دوره از کانونهای فرهنگی وهنری تواشیح هم برگزار شد وگروههای وصال وکوثر یزد با حضور خود برگ طلایی دیگری را برای استان دارالعباده یزد رقم زدند .

  گروه کوثر یزدبا ۸۵امتیاز مقام سوم وگروه همخوانی وصال با ۸۴امتیاز مقام ششم این دوره رااز میان ۵۷گروه شرکت کننده بدست آوردند .

  شایان ذکر است عنوان بهترین ابتهال (تکخوان )گروههای کل تواشیحهای شرکت کننده در کشور را  جناب آقای مهدی شایق از گروه تواشیح وصال یزد کسب کرد که مورد تقدیر مسئولان قرار گرفت .

  شیرین بکامتان ................

     

  .

  .

   
   

   

   
   

     

   

   

   
   

     
   

   

   
   
   
   
   
   

  [ شنبه دوم شهریور ۱۳۸۷ ] [ ۱۶:۲۹ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  گروه تواشیح وصال استان یزد با ارائه یک تواشیح قوی (عربی فارسی) در مدح ومنقبت مولای متقیان علی (ع) توانست جواز حضور در مرحله نهایی مسابقات آواها ونواهای کانونهای قرآنی فرهنگی را بدست آورد ...

  این گروه همخوانی به همراه گروه تواشیح کوثر (۲) استان یزد قرار است در کنار ۸گروه تواشیح راهیافته  به دور پایانی این مسابقات  در روز پنج شنبه مورخ ۳۱/۵/۸۷ به رقابت بپردازند.

  به امید خبرهای بهتری از این گروه ....

  [ سه شنبه بیست و دوم مرداد ۱۳۸۷ ] [ ۹:۵۷ قبل از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  چهارمين جشنواره بزرگ جوانان مساجد برگزار مي شود
  تهران-خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا): معاون آموزش وپژوهش ستاد عالي کانون هاي فرهنگي هنري مساجد کشور، از برگزاري چهارمين جشنواره جوانان مساجد در قالب 23 رشته تا پايان امسال خبر داد.
  حجت الاسلام "عليرضا شاه فضل"، در نخستين نشست مطبوعاتي چهارمين جشنواره بزرگ جوانان مساجد کشور، هدف ستاد عالي کانون هاي فرهنگي هنري مساجد از برگزاري جشنواره هاي فرهنگي ديني را شناسايي هنرمندان مسجدي و ارايه مفاهيم ناب اسلام در قالب هنر دانست.
  وي، با بيان اين مطلب که آثار ارسالي به دبيرخانه جشنواره ها در مرحله داخل استان و کشوري گزينش مي شود، يادآورشد: در حال حاضر مهلت ارسال آثار به همايش هاي مُدْهامَّتانِ، ترنج و آواها و نغمه ها به پايان رسيده است.
  وي گفت: بر اساس گزينش های انجام شده نيز 240 نفر در جشنواره قرآني، 90 نفر در جشنواره هنرهاي تجسمي و 20 گروه سرود و تواشيح در مرحله کشوري به رقابت مي پردازند.
  شاه فضل،با اشاره به اينکه مساجد بهترين پايگاه براي ترويج معارف ناب اسلام به شمار مي روند، افزود: با توجه به روايات اولين خانه اي که خدا براي بشر ساخته است کعبه و مسجدالحرام است اين مساله نشان مي دهد که ضروري ترين نياز زندگي اجتماعي مردم داشتن يک مرکز عبادي است و همه اديان آسماني مکان هايي را براي عبادت دارند.
  وي، پيرامون مفهوم عنوان کانون ها خاطرنشان کرد: کانون فرهنگي هنري مسجد به اين معناست که فرهنگ و هنر بايد زاييده تفکر مسجدي و از سوي ديگر در خدمت مسجد باشد به اين مفهوم که حاصل انجام کار فرهنگي هنري در کانون هاي مساجد باعث توجه بيشتر مردم به مساجد و جذب آنها براي حضور در خانه هاي خدا شود.
  وي تصريح کرد: بنابراين فرهنگ و هنري که مردم را از مساجد دور کند جايگاهي در فعاليت ستاد عالي کانون هاي فرهنگي هنري مساجد ندارد.
  معاون آموزش و پژوهش ستاد عالي کانون هاي فرهنگي هنري مساجد، با استناد به تاکيد رهبر فرزانه انقلاب مبني بر لزوم ارايه مفاهيم ديني در قالب هنر يادآورشد: ستاد عالي کانون هاي فرهنگي و هنري مساجد بر آن است تا به فعاليت هاي فرهنگي و هنري قالب ديني دهد به اين معنا که دين را وارد فعاليت هاي فرهنگي هنري کرده و تمامي مفاهيم ديني را در قالب هنر به جامعه عرضه کند.

  [ سه شنبه بیست و دوم مرداد ۱۳۸۷ ] [ ۹:۵۰ قبل از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  1. امشب زمین و آسمان گردیده پر شور و شعف
  امشب تمام عرشیان بهر زیارت بسته صف
  امشب که عیدی میدهد بر عاشقان شاه نجف
  امشب تو هم مستی کن و دل را بری کن از اسف
  زیرا به دنیا آمده مظهر عزت و شرف
  *میلاد نور مبارک*


  2. ز گلزار نبی (ص) و بوستان حیدر و زهرا
  گلی بشگفت با بوی خوش و با چهره ی زیبا
  شنیدستی که با یک گل نمی گردد بهار؟ اما
  گلستان گشته از این گل، همه دنیا و ما فیها
  ---
  شکفتن پنجمین گل باغ عصمت و طهارت تهنیت باد.


  3. بوی گلهای بهشتی ز فضا می آید
  عطر فردوس هم آغوش صبا می آید
  نوگل مصطفوی، زینت باغ علوی
  مظهر پنج تن آل عبا می آید


  4. دو ماه از دو افق در دو شب تجلّی کرد / یکی شهنشه دوران، یکی امیر سپاهش
  دو گوهر از دو صدف از دو بحر گشت نمایان / یکی چراغ هدایت، یکی معین و گواهش
  یکی حسین و یکی ناصر حسین، ابوالفضل / که جان خویش به کربلا بداد به راهش


  5. سروشی دوش در گوشم، سرود این نغمه ی شیوا
  که بشگفت از گلستان محمد(ص) نوگلی زیبا
  بشارت ای گنه کاران حسین آمد حسین آمد
  نثار مقدمش سرها، فدای جان او جان ها
  ---
  ولادت باسعادت شفیع المذنبین، حامی دین، امام حسین بن علی-ع مبارک.


  6. شاهی به دوصد عزت و اجلال آید
  با شوکت و فر و جاه و اقبال آید
  امروز حسین آید و فردا عباس
  خورشید ز پیش و مه ز دنبال آید


  7. امام روح الله:
  شما پاسداران بحق اسلامید، شما مثل جوان هاى صدر اسلام هستید
  شما اسلام را نجات دادید باید از این به بعد هم پاسدارى کنید که این انقلاب به ثمر واقعى اش برسد.
  ---
  روز پاسدار مبارک


  8. الا ای پاسدار انقلاب کشور عشق
  نام نیکویت همیشه ثبت، اندر دفتر عشق
  تو کردی اقتدا در عزت و ایثار به آنکس
  که هستی اش فدا بنمود و گردید"مظهر عشق"
  ---
  ولادت امام حسین-ع و روز پاسدار مبارکباد.

  [ سه شنبه پانزدهم مرداد ۱۳۸۷ ] [ ۱۵:۵۵ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  گروه تواشیح وصال در مزاسم جشنی که در شب چهارشنبه مورخ ۱۶/۵/ ۸۷میلاد حضرت ابوالفضل (ع) در شهرستان اشکذر برگزار گردید به اجرای تواشیح پرداخت .

  توفیق من الله ...

  [ سه شنبه پانزدهم مرداد ۱۳۸۷ ] [ ۱۵:۵۲ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  [ سه شنبه پانزدهم مرداد ۱۳۸۷ ] [ ۱۵:۵۱ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  گروه همخوانی وصال دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه به دعوت ویژه برنامه شبانه مبعث پیامبر (ص) در مورخ

   ۸/۵/۸۷ بطور زنده برنامه تواشیحی در این موضوع از شبکه استانی تابان اجرا خواهد نمود.

  به امید کامیابی و...

  [ سه شنبه هشتم مرداد ۱۳۸۷ ] [ ۱۴:۴۴ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  گروه تواشیح وصال بار دگر به دعوت دفتر نهاد ودفتر فرهنگ دانشگاه در مراسم جشنی که به مناسبت عید فرخنده مبعث حضرت رسول اکرم (ص) در روز سه شنبه مورخ ۸۵/۸۷ در محل سالن اجتماعات دانشگاه با حضور رئیس دفتر نهاد دانشگاه یزد حاج آقا متوسل وهمچنین ریاست محتر م دانشگاه وکار مندان دانشگاه ودانشجویان حضور داشتند.  به اجرای تواشیح و مدیحه سرایی در این موضوع پرداخت .

  توفیق الی الله ...

  [ سه شنبه هشتم مرداد ۱۳۸۷ ] [ ۱۴:۳۶ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

   

  ستاره ای بدرخشید و ماه مجلس شد

  دل رمیده ما را انیس و مونس شد

  نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت

  بغمزه مسئله آموز صد مدرس شد

  به بوی او دل بیمار عاشقان چو صبا

  فدای عارض نسرین و چشم نرگس شد

  به صدر مصطبه ام می نشاند اکنون دوست

  گدای شهر نگه کن که میر مجلس شد

  طربسرای محبت کنون شود معمور

  که طاق ابروی یار منش مهندس شد

  لب از ترشح می پاک کن برای خدا

  که خاطرم به هزاران گنه موسوس شد

  کرشمه تو شرابی به عارفان پیمود

  که علم بی خبر افتاد و عقل بی حس شد

  چو زر عزیز وجودست شعر من آری

  قبول دولتیان کیمیای این مس شد

  خیال آب خضر بست و جام کیخسرو

  به جرعه نوشی سلطان ابوالفوارس شد

  ز راه میکده یاران عنان بگردانید

  چرا که حافظ از این راه برفت و مفلس شد

  [ سه شنبه هشتم مرداد ۱۳۸۷ ] [ ۱۴:۳۳ بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]

  گروه همخوانی وصال به دعوت حجه الاسلام محمدی ریئس دفتر شورای نگهبان استان در همایشی در جمع مسئولان شورای نگهبان استان وشهرستان تفت در مر کز بهداشت شهرستان تفت در روز یکشنبه مورخ ۳۰/۴/۸۷با اجرای تواشیحی  عربی فارسی در مدح حضرت علی (ع) حال وهوای مجلس ر افضای عرفانی بخشید .

  توفیق الی الله ...

  [ دوشنبه سی و یکم تیر ۱۳۸۷ ] [ ۱۰:۶ قبل از ظهر ] [ مدیر وبلاگ................... التماس دعا ]

  [ ]